walkie talkie

Komunikacja w górach – KANAŁ 3 PMR KOD CTCSS 14

Przygotowując się do wypadu na Mały Szlak Beskidzki, przekopywałem internet w poszukiwaniu informacji o nim. Co pewien czas natrafiałem na apel o promowaniu komunikacji za pomocą powszechnych radyjek PMR 446. Temat na tyle mnie zaciekawił, że postanowiłem bardziej go zgłębić i jednocześnie przyłączyć się do apelu.

Idea takiej ustandaryzowanej komunikacji jest jak najbardziej trafna. Telefony komórkowe nie zawsze działają. Mogła paść bateria, nie ma zasięgu albo skończyła się kasa na koncie. Powodów braku łączności jest wiele.

Ciekawostką, która kłębiła mi się po mózgownicy jest podobieństwo kanału i kodu do liczby Pi (3.14). Zresztą nie tylko ja zwróciłem uwagę na to podobieństwo.

 

APEL

Proszono o podanie i rozgłoszenie wśród turystów, by w górach używali wspólnego
kanału nr 3 (446,03125 MHz)  ton ctcss 14 (107,2 Hz).

Pomoże to we wspólnym poznawaniu się turystów oraz w ostrzeganiu się wzajemnym w razie niebezpieczeństw lub informacji METEO, w prowadzeniu akcji albo wezwaniu pomocy. Wielu krótkofalowców na południu Polski prowadzi nasłuchy na tej częstotliwości.

Mała wzmianka na stronie, a może komuś pomóc lub łączyć ludzi jednej pasji.

KANAŁ 3 PMR KOD CTCSS 14ŁĄCZNOŚĆ W GÓRACH.

 

W niedalekiej przyszłości sam będę mógł zweryfikować czy faktycznie jest tak, jak podaje ogłoszenie. Po prostu wezmę ze sobą radio i postaram się nawiązać łączność z kimś na szlaku. Co po powrocie zostanie zrecenzowane.

 

[Ad. 2018-01-21]
Poprawiłem częstotliwość kanału nr 3 w który jeden z czytelników wyłapał błąd.

—–
Tekst: Piechur